Zkoušeli jste někdy spát pod velkou přikrývkou, rozumějte tomu tak, že máme na mysli její plošné rozměry? Mnoho lidí se po celý život přikrývá peřinou poměrně úzkou a krátkou, což má za následek některé nepříjemné jevy, a ovlivňuje to i kvalitu spánku. Možná vám připadá malicherné plýtvat materiálem i penězi na přikrývky zbytečně velké, když je vaše tělo stejně nevyužije, ale vězte, že svůj význam to má:
Větší šíře – čím širší přikrývka je, tím větší prostor pro noční převracení na posteli. Pochopitelně to chce také širší lůžko, nemá význam spát na posteli široké jen 70 cm a přikrývat se dva metry širokou dekou. V průběhu spánku se na posteli převracíme poměrně často, častokrát také měníme polohu těla, někdy se více posouváme k pravému rohu postele, jindy spíme spíše na opačné straně, zkrátka jak to zrovna vyhovuje našemu tělu, našim vnitřním orgánům a svalové hmotě, což jsou buňky, které potřebují regeneraci – obnovu. V průběhu spánku je obnova buněk optimalizována, a čím lepší a hlubší spánek je, tím je regenerace (omlazení) těla markantnější. A naopak – čím hůře se nám spí, tím rychleji také stárneme a pak zbytečně brzy umíráme.
Větší délka – jste zvyklí spát tak, že máte deku jen volně položenou po celé ploše? Pak se vám může stát, že vám občas vykoukne zpod přikrývky chodidlo, a to pak může mít neblahý vliv na hloubku spánku. Na chodidlech jsou velmi citlivé body (však jsme také na nich lechtiví) a ty zaznamenávají i chlad v místnosti. Jakmile je na chodidla příliš chladno, vzbudí nás to a my si nohu vtáhneme zpět pod deku. Zkuste tomuto jevu zabránit tím, že si vytvoříte v dolní části přikrývky jakousi kapsu – přehrnete přikrývku pod chodidla tak, aby vám nemohla vyjíždět ven. Bude se vám lépe spát, ale pouze za předpokladu, že bude přikrývka dostatečně dlouhá, a že kapsa na spodní části nebude na úkor odhalených ramen. Proto se vám může hodit přikrývka 140 x 200 i delší, např. 220 nebo dokonce 240 cm.