Betonový plot raději nestavte sami

Stavba betonového plotu v Olomouci https://www.montazmpc.cz/betonove-ploty-olomouc/ si žádá své, možná se vám zdá toto tvrzení poněkud obecně platné, ale posuďte sami, co je k tomu zapotřebí, a na co dát pozor:

Vyměření – jestliže zadáte montáž betonového oplocení firmě, zajímá vás pouze termín zakázky, vzhled a praktičnost plotu a samozřejmě cena. O vše ostatní se postarají profesionálové, tedy mimo jiné i o vyměření. Stavíte-li si plot sami, můžete chybnou kalkulací stavbu zbytečně prodražit – když vám bude pár desek či sloupků chybět, ty vám pak musí dodatečně přivézt nákladním vozem a jsou to další peníze za přepravu a složení materiálu navíc. Proto, jak se říká: „dvakrát vyměřuj a jednou stav“.

betonová zídka

Výkop – výhodou betonových plotů jsou menší nároky, co se týče základů. Tehdy stačí pouze vykopat otvory pro sloupky v rozestupech po dvou metrech a není nutné kopat základovou rýhu podél celé parcely, jak je tomu u klasického zdiva. Přesto se tu můžete setkat s problémy, např. zemina bude velmi hutná, jílovitá, narazíte na balvany a skálu, anebo se naopak bude podloží bortit a bude vyžadovat výstavbu pažení. To vše vám opět výstavbu oplocení zkomplikuje.

betonový plot

Sloupky a desky – po vykopání základů následuje poměrně bezproblémová fáze výstavby, a sice usazování a betonování sloupků. Ty musí být kolmé z obou směrů a v přesné rozteči mezi sebou, aby do jejich drážek dobře zapadaly desky. S touto pracovní činností si obvykle době poradí i amatérský kutil. Pak ovšem nastává poslední fáze, a sice vkládání desek do drážek. Ta se zdá na první pohled snadná a rychlá, ale není tomu tak, protože musíte mít k dispozici techniku, která vám desky zvedne do výšky a opatrně do drážek zaklesne. Budete k tomu potřebovat buď kladkostroj anebo mobilní jeřáb, protože každá z desek váží víc, jak sedmdesát kilo. Proto se opět vyplatí zvážit, zda nebude lepší svěřit výstavbu oplocení specializované firmě.

Doporučené články