Někdy se bohužel ale ani ten nejlepší zubař nevyhne tomu, že musí jednoduše váš zub vytrhnout. Nemluvíme samozřejmě o dětských, mléčných zubech, které buď dítěti vypadnou sami, nebo jim s tím pomůže stomatolog. Spousta dospělých si musí projít tím, že podstoupí extrakci.
Nemusíte se ale ničeho bát. Každý zubař vám zuby před extrakcí umrtví anestezií, takže nepříjemný bude pro vás jen prvotní vpich. Poté už nic neucítíte. V některých případech je dokonce možné využít i další formy anestezie, například ve formě rajského plynu nebo analgosedace.
A kdy nastávají situace, že vám zubař musí extrahovat zub?
Většinou to v dospělosti bývá u zubů moudrosti. Někomu takzvané „osmičky“ ani nevyrostou, někdo má tu smůlu, že mu vyrostou tím způsobem, že utláčí jiné zuby a musí chtě nechtě ven. V takových případech, kdy je zub obtížně dostupný, je někdy nutné zvolit služby stomatologické chirurgie. Pokud hledáte stomatochirurga v hlavním městě, podívejte se na zubní chirurgii Praha.
Pokud se chystáte na ortodoncii z důvodu, že potřebujete rovnátka, je možné, že vás bude také čekat extrakce zubu. Někdy je to nutné pro správné nasazení a umístění rovnátek. Předmětem trhání bývají opět nejčastěji osmičky.
Dalším důvodem může být kaz, který se vytvořil na kořeni zubu. Zatím co na korunce jde kaz většinou vyvrtat a vyplnit nejlépe bílou plombou, u kořene je kaz obtížně dostupný a někdy bývá jediným řešením dostat zub ven celý, aby se předešlo dalším komplikacím, například zánětům.
Jedním z důvodů může být také neošetřitelný kořenový systém vašeho zubu. Většinu zubů stomatologové zvládnout ošetřit, vaše kanálky vyčistí a vyplní speciální náplní. V případě, že je ale přítomen rozsáhlý zánět či jsou kořeny nějak jinak neošetřitelné, je nutné zub extrahovat ven, aby zánět či problémy nezasáhly i další zuby.